Βιβλιοπανόραμα

Στις 13/11/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη  στον εκδοτικό οίκο Βιβλιοπανόραμα στην Αμαλιάδα, στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές οι μαθητές της Β’ τάξης του Γυμνασίου μας με τη συνοδεία των Φιλολόγων του σχολείου Κωστόπουλου Κων/νου Παναγιώτη και Κατσούλας Ανθής. Αφορμή και έμπνευση για την εξόρμησή μας αποτέλεσε το κείμενο των Αρχαίων Ελληνικών του Πολύβιου Μεγαπολίτη με τίτλο “Το χρέος του Ιστορικού”.

Ο εκδότης κος Δημητρόπουλος Γεώργιος  μας φιλοξένησε στο χώρο του εκδοτικού του οίκου, ο οποίος λειτουργεί και ως ένα από τα πλουσιότερα και πληρέστερα βιβλιοπωλεία της Ελλάδας. Στη συνέχεια ο μελετητής της τοπικής ιστορίας και συνεργάτης του εκδοτικού οίκου, κος Αβραμόπουλος Στέφανος μας εμφύσησε τις αρχές, τη μεθοδολογία και την εμπειρία του για την ορθή προσέγγιση και καταγραφή των ιστορικών γεγονότων, ενώ μας τόνισε το ιερό καθήκον ενός ιστορικού για την πολυπρισματική και αντικειμενική προσέγγιση της επιστήμης της ιστορίας.

Η έρευνά μας συνεχίστηκε στον Ι.Ναό του Αγίου Τρύφωνα Αμαλιάδας, στο χώρο του οποίου λειτουργεί λαογραφικό και εκκλησιαστικό μουσείο. Οι μαθητές μας με ζήλο, ενθουσιασμό και πνεύμα….ιστορικής αναζήτησης ήρθαν σε επαφή με αντικείμενα καθημερινής χρήσης προηγούμενων αιώνων, τα οποία με μεράκι και αυταπάρνηση συγκέντρωσαν οι εφημέριοι του Ι. Ναού π. Παναγιώτης Γιατράς και π. Κων/νος Συριόπουλος με τη συνεργασία των ενοριτών τους.